TN805-800B
SCRs 8.0 Amp 800 Volt
product image
TN805-800B Picture
SeekIC No. : 00199058 Detail
TN805-800B: SCRs 8.0 Amp 800 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TN805-800B
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 73 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Forward Voltage Drop : 1.6 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Tube
Description
On-State RMS Current (It RMS) :
Maximum Gate Peak Inverse Voltage :
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Package / Case : TO-252
Packaging : Tube
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Breakover Current IBO Max : 73 A
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationTN805-800B
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - Gate Trigger Current (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
Current - Non Rep. Surge 50/60Hz (Itsm)70A, 73A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V