TN805-600H
SCRs 8.0 Amp 600 Volt
product image
TN805-600H Picture
SeekIC No. : 00199146 Detail
TN805-600H: SCRs 8.0 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TN805-600H
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 73 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA Forward Voltage Drop : 1.6 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA Holding Current (Ih Max) : 25 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-251
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 5 V
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Packaging : Tube
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Breakover Current IBO Max : 73 A
Gate Trigger Current (Igt) : 5 mA
Package / Case : TO-251
Holding Current (Ih Max) : 25 mA