TN87C196KD20
PinoutDescriptionThe TN87C196KD20 is designed as 16-bit microcontroller which is a high performance member of the MCS 96 microcontroller. It is an enhanced 80C196KBC device with 1000 bytes RAM, 16 MHz operation and an optional 32 Kbytes of ROM/OTPROM. Intel's CHMOS III process provides a high perf...
product image
TN87C196KD20 Picture
SeekIC No. : 004525389 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TN87C196KD20
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The TN87C196KD20 is designed as 16-bit microcontroller which is a high performance member of the MCS 96 microcontroller. It is an enhanced 80C196KBC device with 1000 bytes RAM, 16 MHz operation and an optional 32 Kbytes of ROM/OTPROM. Intel's CHMOS III process provides a high performance processor along with low power consumption.
TN87C196KD20 has many features. (1) 16 and 20 MHz available. (2) 1000 byte register RAM. (3) Register to register architecture. (4) 28 interrupt sources / 16 vectors. (5) Peripheral transaction server. (6) 1.4ms 16 x 16 multiply (20MHz). (7) 2.4ms 32/16 divide (20 MHz). (8) Powerdown and idle modes. (9) Five 8-bit I/O ports. (10) 16-bit watchdog timer. (11) Dynamically configurable 8-bit or 16-bit buswidth. (12) Full duplex serial port. (13) High speed I/O subsystem. (14) 16-bit timer. (15) 16-bit up/down counter with capture. (16) 3 pulse-width-modulated outputs. (17) Four 16-bit software timers. (18) 8- or 10-bit A/D converter with sample/hold. (19 HOLD/HLDA bus protocol. (20) OTP one-time programmable version. (21) Extended temperature available. That are all the main features.
Some absolute maximum ratings of TN87C196KD20 have been concluded into several points as follow. (1) Its ambient temperature under bias would be from -55°C to +125°C. (2) Its storage temperature range would be from -65°C to +150°C. (3) Its voltage on any pin to Vss would be from -0.5V to +7.0V. (4) Its voltage from EA or Vpp to Vss or ANGND would be +13.00V. (5) Its power dissipation would be 1.5W. (6) Its operating ambient temperature under bias commercial temperature range would be from 0°C to +70°C. (7) Its operating ambient temperature under bias extended temperature range would be fro -40°C to +85°C. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information of TN87C196KD20 please contact us for details. Thank you!