TOP100YAI
AC/DC Switching Converters 0-20 W 100/110 VAC
product image
TOP100YAI Picture
SeekIC No. : 00477878 Detail
TOP100YAI: AC/DC Switching Converters 0-20 W 100/110 VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TOP100YAI
Mfg:
Power Integrations
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Voltage : 5.8 V Input / Supply Voltage (Max) : 110 VAC
Input / Supply Voltage (Min) : 100 VAC Duty Cycle (Max) : 70 %
Switching Frequency : 100 KHz Supply Current : 1.2 mA
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Switching Frequency : 100 KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Packaging : Tube
Duty Cycle (Max) : 70 %
Supply Current : 1.2 mA
Output Voltage : 5.8 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Input / Supply Voltage (Max) : 110 VAC
Input / Supply Voltage (Min) : 100 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationTOP100YAI
VendorPower Integrations
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTube
Package / CaseTO-220
Power (Watts)30W
Voltage - Input-
Voltage - Output350V
Frequency Range90 ~ 110kHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C