TPC20A-E3/86A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1.5KW 20V 5% Unidir
product image
TPC20A-E3/86A Picture
SeekIC No. : 00232965 Detail
TPC20A-E3/86A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1.5KW 20V 5% Unidir
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPC20A-E3/86A
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 27.7 V
Operating Voltage : 17.1 V Package / Case : SMPC
Breakdown Voltage : 19 V Peak Surge Current : 54.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 185 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 185 C
Clamping Voltage : 27.7 V
Operating Voltage : 17.1 V
Peak Surge Current : 54.2 A
Breakdown Voltage : 19 V