TPC6.8A-E3/87A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1.5KW 6.8V 5% Unidir
product image
TPC6.8A-E3/87A Picture
SeekIC No. : 00239809 Detail
TPC6.8A-E3/87A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1.5KW 6.8V 5% Unidir
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPC6.8A-E3/87A
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 10.5 V
Operating Voltage : 5.8 V Package / Case : SMPC
Breakdown Voltage : 6.45 V Peak Surge Current : 143 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 185 C
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 10.5 V
Operating Voltage : 5.8 V
Breakdown Voltage : 6.45 V
Maximum Operating Temperature : + 185 C
Peak Surge Current : 143 A