TPS3823-33DBVRG4
Supervisory Circuits Supply Voltage Supervisor
product image
TPS3823-33DBVRG4 Picture
SeekIC No. : 00543062 Detail
TPS3823-33DBVRG4: Supervisory Circuits Supply Voltage Supervisor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS3823-33DBVRG4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 0 V to 5.8 V
Undervoltage Threshold : 2.93 V Overvoltage Threshold : 3 V
Output Type : Push-Pull Manual Reset : Resettable
Watchdog : Watchdog Battery Backup Switching : No Backup
Power-Up Reset Delay (Typ) : 200 ms Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.1 V Supply Current (Typ) : 15 uA
Maximum Power Dissipation : 437 mW Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5
Packaging : Reel
Description
Watchdog : Watchdog
Battery Backup Switching : No Backup
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Voltages Monitored : 1
Manual Reset : Resettable
Power-Up Reset Delay (Typ) : 200 ms
Supply Voltage - Min : 1.1 V
Package / Case : SOT-23-5
Supply Current (Typ) : 15 uA
Undervoltage Threshold : 2.93 V
Output Type : Push-Pull
Maximum Power Dissipation : 437 mW
Overvoltage Threshold : 3 V
Monitored Voltage : 0 V to 5.8 V
Pinout
  Connection Diagram
  Connection Diagram
Description
Features of the TPS3823-33DBVRG4 are:(1)power-on reset generator with fixed delay time of 200 ms; (2)manual reset input; (3)reset output available in active-low; (4)supply voltage supervision range 2.5 V, 3 V, 3.3 V, 5 V; (5)watchdog timer; (6)supply current of 15 A (typ); (7)SOT23-5 package; (8)temperature range: 40°C to 85°C.
The absolute maximum ratings of the TPS3823-33DBVRG4 can be summarized as:(1)Supply voltage, VDD: 6 V;(2)RESET, RESET, MR, WDI: -0.3 V to (VDD + 0.3 V);(3)Maximum low output current, IOL: 5 mA;(4)Maximum high output current, IOH: -5 mA;(5)Input clamp current range, IIK: ±10 mA;(6)Output clamp current range, IOK (VO < 0 or VO > VDD): ±10 mA;(7)Continuous total power dissipation: See Dissipation Rating Table;(8)See Dissipation Rating Table: -40°C to 85°C;(9)Storage temperature range: -65°C to 150°C;(10)Soldering temperature: 260°C. If you want to know more information about TPS3823-33DBVRG4, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS3823-33DBVRG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout120 ms Minimum
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.93V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C