TPS40050PWP
DC/DC Switching Controllers Wide Input Vltg Synch Buck Cntrlr
product image
TPS40050PWP Picture
SeekIC No. : 00492748 Detail
TPS40050PWP: DC/DC Switching Controllers Wide Input Vltg Synch Buck Cntrlr
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS40050PWP
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage : 8 V to 40 V Output Voltage : - 0.3 V to + 6 V
Output Current : 0.0002 A Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : HTSSOP EP
Description
Switching Frequency :
Duty Cycle (Max) :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage : 8 V to 40 V
Package / Case : HTSSOP EP
Output Voltage : - 0.3 V to + 6 V
Output Current : 0.0002 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS40050PWP
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output-
Current - Output1mA
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP
PackagingTube
Internal Switch(s)No
SynchronousYes
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching1MHz