TPS40052PWPRG4
DC/DC Switching Controllers Wide Input Sync Buck Cntrlr w/DDR trking
product image
TPS40052PWPRG4 Picture
SeekIC No. : 00493278 Detail
TPS40052PWPRG4: DC/DC Switching Controllers Wide Input Sync Buck Cntrlr w/DDR trking
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS40052PWPRG4
Quick Details
Input Voltage : 10 V to 40 V Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Output Current : 20 A Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : HTSSOP-16
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 20 A
Package / Case : HTSSOP-16
Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Input Voltage : 10 V to 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS40052PWPRG4
Number of Outputs1
Voltage - Input10 ~ 40 V
Voltage - Output0.7 ~ 35 V
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching1MHz