TPS40056PWPR
DC/DC Switching Controllers Wide Vin Synch Buck DC/DC Contr
product image
TPS40056PWPR Picture
SeekIC No. : 00492960 Detail
TPS40056PWPR: DC/DC Switching Controllers Wide Vin Synch Buck DC/DC Contr
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS40056PWPR
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Input Voltage : 10 V to 40 V Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Output Current : 20 A Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : HTSSOP-16
Description
Switching Frequency :
Duty Cycle (Max) :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 20 A
Package / Case : HTSSOP-16
Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Input Voltage : 10 V to 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS40056PWPR
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input10 ~ 40 V
Voltage - Output0.7 ~ 35 V
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)No
SynchronousYes
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz