TPS51120EVM-001
Power Management IC Development Tools TPS51120-001 Eval Mod
product image
TPS51120EVM-001 Picture
SeekIC No. : 00119405 Detail
TPS51120EVM-001: Power Management IC Development Tools TPS51120-001 Eval Mod
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS51120EVM-001
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product : Power Management Modules Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Tool Is For Evaluation Of : TPS51120 Input Voltage : 12 V
Output Voltage : 5 V
Description
Output Current :
Type : DC/DC Converters, Regulators & Controllers
Output Voltage : 5 V
Product : Power Management Modules
Input Voltage : 12 V
Tool Is For Evaluation Of : TPS51120
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS51120EVM-001
VendorTexas Instruments
CategoryProgrammers, Development Systems
Board TypeFully Populated
Main PurposeDC/DC, Step Down
Regulator TopologyBuck
Outputs and Type2, Non-Isolated
Voltage - Output3.3V, 5V
Current - Output6A, 6A
Voltage - Input8 ~ 25V
Frequency - Switching280kHz, 430kHz
Power - Output49.8W