TPS62240DDCRG4
DC/DC Switching Regulators 2.25MHz 300mA Step- Down Converter
product image
TPS62240DDCRG4 Picture
SeekIC No. : 00499843 Detail
TPS62240DDCRG4: DC/DC Switching Regulators 2.25MHz 300mA Step- Down Converter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS62240DDCRG4
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Switching Frequency : 2.25 MHz Output Voltage : 0.6 V to 6 V
Output Current : 300 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO/SOT-5
Description
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Input Voltage MAX :
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 300 mA
Switching Frequency : 2.25 MHz
Output Voltage : 0.6 V to 6 V
Package / Case : TO/SOT-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS62240DDCRG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 6 V
Voltage - Output0.6 ~ 6 V
Current - Output300mA
Power - Output400mW
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)240 mOhm (High side), 180 mOhm (Low side)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching2.25MHz