TPS62240DRVRG4
DC/DC Switching Regulators 2.25MHz 300mA Step- Down Converter
product image
TPS62240DRVRG4 Picture
SeekIC No. : 00499876 Detail
TPS62240DRVRG4: DC/DC Switching Regulators 2.25MHz 300mA Step- Down Converter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS62240DRVRG4
Quick Details
Switching Frequency : 2.25 MHz Output Voltage : 0.6 V to 6 V
Output Current : 300 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SON-6
Description
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Input Voltage MAX :
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SON-6
Output Current : 300 mA
Switching Frequency : 2.25 MHz
Output Voltage : 0.6 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS62240DRVRG4
VendorTexas Instruments
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 6 V
Voltage - Output0.6 ~ 6 V
Current - Output300mA
Power - Output1.3W
Package / Case6-SON
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)240 mOhm (High side), 180 mOhm (Low side)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching2.25MHz