TPS62240DRVT
DC/DC Switching Regulators 2.25MHz 300mA Step- Down Converter
product image
TPS62240DRVT Picture
SeekIC No. : 00498529 Detail
TPS62240DRVT: DC/DC Switching Regulators 2.25MHz 300mA Step- Down Converter
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS62240DRVT
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Switching Frequency : 2250 KHz
Output Voltage : 6 V Output Current : 0.3 A
Number of Outputs : 1 Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : WSON-6
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 6 V
Output Voltage : 6 V
Switching Frequency : 2250 KHz
Output Current : 0.3 A
Package / Case : WSON-6
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS62240DRVT
VendorTexas Instruments (VA)
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 6 V
Voltage - Output0.6 ~ 6 V
Current - Output300mA
Power - Output1.3W
Package / Case6-SON
PackagingCut Tape (CT)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)240 mOhm (High side), 180 mOhm (Low side)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching2.25MHz