TPS71501DCKR
Low Dropout (LDO) Regulators 50mA ADJ 1.2-15V LDO
product image
TPS71501DCKR Picture
SeekIC No. : 00510591 Detail
TPS71501DCKR: Low Dropout (LDO) Regulators 50mA ADJ 1.2-15V LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS71501DCKR
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 24 V Output Voltage : 1.2 V to 15 V
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 50 mA Output Current : 50 mA
Load Regulation : 22 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-70-5
Description
Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage MAX : 24 V
Package / Case : SC-70-5
Output Current : 50 mA
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 50 mA
Load Regulation : 22 mV
Output Voltage : 1.2 V to 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS71501DCKR
VendorTexas Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Current - Output50mA
Voltage - Output1.2 ~ 15 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 24 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)125mA