TPS71501DCKRG4
Low Dropout (LDO) Regulators 50-mA Output Adj
product image
TPS71501DCKRG4 Picture
SeekIC No. : 00513374 Detail
TPS71501DCKRG4: Low Dropout (LDO) Regulators 50-mA Output Adj
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS71501DCKRG4
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Input Voltage MAX : 24 V Output Voltage : 1.2 V to 15 V
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 50 mA Output Current : 50 mA
Load Regulation : 22 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-5
Description
Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage MAX : 24 V
Output Current : 50 mA
Package / Case : SOT-5
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 50 mA
Load Regulation : 22 mV
Output Voltage : 1.2 V to 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS71501DCKRG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Current - Output50mA
Voltage - Output1.2 ~ 15 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 24 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)125mA