TPSD227M010R0100
Tantalum Capacitors - Solid SMD 220uF10V 20% L ESR
product image
TPSD227M010R0100 Picture
SeekIC No. : 001083029 Detail
TPSD227M010R0100: Tantalum Capacitors - Solid SMD 220uF10V 20% L ESR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPSD227M010R0100
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 220 uF Voltage Rating : 10 Volts
ESR : 100 mOhms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TPS
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 10 Volts
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
Series : TPS
ESR : 100 mOhms
Capacitance : 220 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPSD227M010R0100
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance220F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)100.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C