TPSD476K016R0080
Tantalum Capacitors - Solid SMD 47UF 16V 7343-31
product image
TPSD476K016R0080 Picture
SeekIC No. : 001083281 Detail
TPSD476K016R0080: Tantalum Capacitors - Solid SMD 47UF 16V 7343-31
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPSD476K016R0080
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 80 mOhms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TPS
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 47 uF
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
Series : TPS
ESR : 80 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPSD476K016R0080
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)80.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C