TQ2-2M-24V
Low Signal Relays - PCB 125VAC M.B.B.Type24V 1 Form A 30VDC 0.5A
product image
TQ2-2M-24V Picture
SeekIC No. : 002569394 Detail
TQ2-2M-24V: Low Signal Relays - PCB 125VAC M.B.B.Type24V 1 Form A 30VDC 0.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TQ2-2M-24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Contact Current Rating : 1 A
Coil Voltage : 24 VDC Maximum Switching Current : 1 A
Coil Current : 8.3 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 200 mW Termination Style : Solder Terminal
Isolation : 15 dB at 1 GHz Insertion Loss : 0.6 dB at 1 GHz
Description
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Power Consumption : 200 mW
Termination Style : Solder Terminal
Contact Current Rating : 1 A
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Single Side Stable
Isolation : 15 dB at 1 GHz
Insertion Loss : 0.6 dB at 1 GHz
Coil Voltage : 24 VDC
Coil Current : 8.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationTQ2-2M-24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeTelecom
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form D)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current8.3mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names TQ2 2M 24V