TS80C51RA24
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ EXT 44MQFP
product image
TS80C51RA24 Picture
SeekIC No. : 003512714 Detail
TS80C51RA24: IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ EXT 44MQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TS80C51RA24
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 80C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 24MHz Connectivity: SIO
Peripherals: WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 32 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 512 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 44-QFP
Description
Core Size: 8-Bit
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Oscillator Type: External
Packaging: Tray
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
RAM Size: 512 x 8
Number of I /O: 32
Speed: 24MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case: 44-QFP
Peripherals: WDT
Series: 80C
Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51
Connectivity: SIO
Parameters:
Technical/Catalog InformationTS80C51RA24
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size512 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-MQFP
Speed24MHz
Controller Series80C
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 51
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsWDT