TSC80251G2D-16CB
IC MCU 8BIT 16MHZ HI SPD 44-PLCC
product image
TSC80251G2D-16CB Picture
SeekIC No. : 003509152 Detail
TSC80251G2D-16CB: IC MCU 8BIT 16MHZ HI SPD 44-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TSC80251G2D-16CB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 8x251 Manufacturer: Atmel
Core Processor: C251 Core Size: 8/16-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Peripherals: POR, PWM, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: - Program Memory Type: ROMless
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-LCC (J-Lead)
Description
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Speed: 16MHz
Packaging: Tube
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
RAM Size: 1K x 8
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: POR, PWM, WDT
Package / Case: 44-LCC (J-Lead)
Manufacturer: Atmel
Core Size: 8/16-Bit
Series: 8x251
Core Processor: C251
Connectivity: EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Parameters:
Technical/Catalog InformationTSC80251G2D-16CB
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size1K x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed16MHz
Controller Series8x251
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorC251
Data Converters-
Core Size8/16-Bit
PeripheralsPOR, PWM, WDT