TSW-117-17-G-S
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD
product image
TSW-117-17-G-S Picture
SeekIC No. : 004531705 Detail
TSW-117-17-G-S: CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TSW-117-17-G-S
Mfg:
Samtec Inc (VA)
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog InformationTSW-117-17-G-S
VendorSamtec Inc (VA)
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeUnshrouded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10in (0.25m)
Contact Mating Length0.620" (15.75mm)
Features-
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 17
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)