TX2SA-12V-X
Low Signal Relays - PCB 2 Form C 2A 30VDC 12VDC
product image
TX2SA-12V-X Picture
SeekIC No. : 002568280 Detail
TX2SA-12V-X: Low Signal Relays - PCB 2 Form C 2A 30VDC 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TX2SA-12V-X
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Contact Current Rating : 2 A
Coil Voltage : 12 VDC Maximum Switching Current : 2 A
Coil Current : 11.7 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 140 mW Termination Style : Solder Pad
Isolation : 20 dB at 1 GHz Insertion Loss : 0.8 dB at 1 GHz
Description
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Contact Current Rating : 2 A
Maximum Switching Current : 2 A
Isolation : 20 dB at 1 GHz
Insertion Loss : 0.8 dB at 1 GHz
Coil Type : Single Side Stable
Coil Voltage : 12 VDC
Power Consumption : 140 mW
Termination Style : Solder Pad
Coil Current : 11.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationTX2SA-12V-X
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeTelecom
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage2A @ 30VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current11.7mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names TX2SA 12V X