UCY2C101MHD1TO
CAP ALUM 100UF 160V 20% RADIAL
product image
UCY2C101MHD1TO Picture
SeekIC No. : 002924313 Detail
UCY2C101MHD1TO: CAP ALUM 100UF 160V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UCY2C101MHD1TO
Quick Details
Series: CY Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 100µF Voltage Rating: 160V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 645mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm) Height - Seated (Max): 0.846" (21.50mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Capacitance: 100µF
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
Voltage Rating: 160V
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 0.846" (21.50mm)
Manufacturer: Nichicon
Ripple Current: 645mA