UHE2A121MHT6
CAP ALUM 120UF 100V 20% RADIAL
product image
UHE2A121MHT6 Picture
SeekIC No. : 002907902 Detail
UHE2A121MHT6: CAP ALUM 120UF 100V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UHE2A121MHT6
Quick Details
Series: HE Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 120µF Voltage Rating: 100V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 765mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: 160 mOhm
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm) Height - Seated (Max): 0.787" (20.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Capacitance: 120µF
Voltage Rating: 100V
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.787" (20.00mm)
Impedance: 160 mOhm
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer: Nichicon
Series: HE
Ripple Current: 765mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationUHE2A121MHT6
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance120F
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.630" H (10.00mm x 16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V