UHE2A820MHD6
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 82uF 105c 12.5x15 5LS
product image
UHE2A820MHD6 Picture
SeekIC No. : 00711734 Detail
UHE2A820MHD6: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 82uF 105c 12.5x15 5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UHE2A820MHD6
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 82 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 15 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 82 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 15 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUHE2A820MHD6
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance82F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.591" H (12.50mm x 15.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V