UHM1C102MPD3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 1000uF 10x20 20% 5LS
product image
UHM1C102MPD3 Picture
SeekIC No. : 00709088 Detail
UHM1C102MPD3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 1000uF 10x20 20% 5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UHM1C102MPD3
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Lead Style : Cut Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 % Voltage Rating : 16 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Termination Style : Radial
Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L Product : Low Impedance Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Product : Low Impedance Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Voltage Rating : 16 Volts
Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Capacitance : 1000 uF