UP2B-331-R
Power Inductors 330uH 0.51A 0.8783ohms
product image
UP2B-331-R Picture
SeekIC No. : 001177571 Detail
UP2B-331-R: Power Inductors 330uH 0.51A 0.8783ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2B-331-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~55
Quick Details
Inductance : 330 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.51 Amp Maximum DC Resistance : 0.8783 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 330 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Maximum DC Current : 0.51 Amp
Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Maximum DC Resistance : 0.8783 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2B-331-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance330H
Tolerance±20%
Package / Case0.550" L x 0.409" W x 0.236" H (13.97mm x 10.41mm x 6.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 676mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)878.3 mOhm Max