UP2B-471-R
Power Inductors 470uH 0.427A 1.31ohms
product image
UP2B-471-R Picture
SeekIC No. : 001181493 Detail
UP2B-471-R: Power Inductors 470uH 0.427A 1.31ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2B-471-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~55
Quick Details
Inductance : 470 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.427 Amp Maximum DC Resistance : 1.31 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Inductance : 470 uH
Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Maximum DC Current : 0.427 Amp
Maximum DC Resistance : 1.31 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2B-471-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
Package / Case0.550" L x 0.409" W x 0.236" H (13.97mm x 10.41mm x 6.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 553mA
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.310 Ohm Max