UP2B-6R8-R
Power Inductors 6.8uH 3.6A 0.0202ohms
product image
UP2B-6R8-R Picture
SeekIC No. : 001181261 Detail
UP2B-6R8-R: Power Inductors 6.8uH 3.6A 0.0202ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2B-6R8-R
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.0202 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 6.8 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Maximum DC Current : 3.6 Amps
Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Maximum DC Resistance : 0.0202 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2B-6R8-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.550" L x 0.409" W x 0.236" H (13.97mm x 10.41mm x 6.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 5A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)20.20 mOhm Max