UP2UC-4R7-R
Power Inductors 4.7uH 4.8A
product image
UP2UC-4R7-R Picture
SeekIC No. : 001176406 Detail
UP2UC-4R7-R: Power Inductors 4.7uH 4.8A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2UC-4R7-R
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 4.8 Amps Maximum DC Resistance : 18 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 45 MHz
Dimensions : 9.5 mm W x 12.7 mm L x 5.21 mm H Termination Style : SMD/SMT
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 4.7 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 45 MHz
Maximum DC Resistance : 18 mOhms
Maximum DC Current : 4.8 Amps
Dimensions : 9.5 mm W x 12.7 mm L x 5.21 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2UC-4R7-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±20%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.21mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDrum Core
Current 4.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq45MHz
DC Resistance (DCR)18.00 mOhm Max