UPS0J101MDD1TD
CAP ALUM 100UF 6.3V 20% RADIAL
product image
UPS0J101MDD1TD Picture
SeekIC No. : 002909396 Detail
UPS0J101MDD1TD: CAP ALUM 100UF 6.3V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPS0J101MDD1TD
Quick Details
Series: PS Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 100µF Voltage Rating: 6.3V
Dimensions : 10 mm L x 4 mm W x 1.5 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 160mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: 1.5 Ohm
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm) Height - Seated (Max): 0.492" (12.50mm)
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size: -
Capacitance: 100µF
Voltage Rating: 6.3V
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Height - Seated (Max): 0.492" (12.50mm)
Packaging: Tape & Box (TB)Alternate Packaging
Ripple Current: 160mA
Impedance: 1.5 Ohm
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm)