UPSD3212C-40U6
8-bit Microcontrollers (MCU) 5.0V 512K 40MHz
product image
UPSD3212C-40U6 Picture
SeekIC No. : 00372398 Detail
UPSD3212C-40U6: 8-bit Microcontrollers (MCU) 5.0V 512K 40MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPSD3212C-40U6
Core : 8032 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 40 MHz Program Memory Size : 80 KB
Data RAM Size : 2 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V Package / Case : TQFP-80
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-80
Data RAM Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Program Memory Size : 80 KB
Core : 8032
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPSD3212C-40U6
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size80KB (80K x 8)
RAM Size2K x 8
Number of I /O46
Package / Case80-TQFP
Speed40MHz
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V