UPW2D471MRD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 470uF 22x50 20% 10LS
product image
UPW2D471MRD Picture
SeekIC No. : 00708922 Detail
UPW2D471MRD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 470uF 22x50 20% 10LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPW2D471MRD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 22 mm Dia. x 50 mm L
Product : Low Impedance Electrolytic Capacitors
Description
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Dimensions : 22 mm Dia. x 50 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPW2D471MRD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.969" H (22.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V