UVR2A220MEA
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 100V 85c 20% 6.3X11 2.5LS
product image
UVR2A220MEA Picture
SeekIC No. : 00736822 Detail
UVR2A220MEA: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 100V 85c 20% 6.3X11 2.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVR2A220MEA
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Description
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Capacitance : 22 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Voltage Rating : 100 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVR2A220MEA
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.433" H (6.30mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V