UVZ1A223MRH
CAP ALUM 22000UF 10V 20% RADIAL
product image
UVZ1A223MRH Picture
SeekIC No. : 002923417 Detail
UVZ1A223MRH: CAP ALUM 22000UF 10V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1A223MRH
Quick Details
Series: VZ Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 22000µF Voltage Rating: 10V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 2.65A
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm) Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 10V
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Capacitance: 22000µF
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current: 2.65A
Manufacturer: Nichicon
Series: VZ
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1A223MRH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance22000F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia x 1.575" H (20.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating10V