UVZ1C471MPH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
UVZ1C471MPH Picture
SeekIC No. : 00738613 Detail
UVZ1C471MPH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1C471MPH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Lead Style : Cut Capacitance : 470 uF
Tolerance : 20 % Voltage Rating : 16 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Radial
Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Description
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 16 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Capacitance : 470 uF
Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Lead Style : Cut
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1C471MPH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.453" H (8.00mm x 11.50mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V