UVZ1E220MDH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
UVZ1E220MDH Picture
SeekIC No. : 00737633 Detail
UVZ1E220MDH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E220MDH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 22 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Voltage Rating : 25 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E220MDH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V