UVZ1E222MHH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
UVZ1E222MHH Picture
SeekIC No. : 00738075 Detail
UVZ1E222MHH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E222MHH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 25 mm L
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 2200 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 25 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E222MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.984" H (12.50mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V