UVZ1E330MDD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 33uF 105c
product image
UVZ1E330MDD Picture
SeekIC No. : 00717520 Detail
UVZ1E330MDD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 33uF 105c
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E330MDD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 33 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Voltage Rating : 25 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E330MDD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V