UVZ1E4R7MDH
CAP ALUM 4.7UF 25V 20% RADIAL
product image
UVZ1E4R7MDH Picture
SeekIC No. : 002909142 Detail
UVZ1E4R7MDH: CAP ALUM 4.7UF 25V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E4R7MDH
Quick Details
Series: VZ Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 4.7µF Voltage Rating: 25V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 25mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm) Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size: -
Capacitance: 4.7µF
Voltage Rating: 25V
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Ripple Current: 25mA
Packaging: Bulk
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm)
Manufacturer: Nichicon
Series: VZ
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E4R7MDH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V