UVZ1E682MHH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6800uF 25V 105c 18x35.5 20% 7.5LS
product image
UVZ1E682MHH Picture
SeekIC No. : 00740153 Detail
UVZ1E682MHH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6800uF 25V 105c 18x35.5 20% 7.5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1E682MHH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 6800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 6800 uF
Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1E682MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance6800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.398" H (18.00mm x 35.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V