UVZ1H100MDH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
UVZ1H100MDH Picture
SeekIC No. : 00738630 Detail
UVZ1H100MDH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1H100MDH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 10 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 10 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1H100MDH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance10F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V