UVZ1H220MDD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 22uF 5x11 20% 2LS
product image
UVZ1H220MDD Picture
SeekIC No. : 00713691 Detail
UVZ1H220MDD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 22uF 5x11 20% 2LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1H220MDD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 22 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1H220MDD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V