UVZ1H332MHH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
UVZ1H332MHH Picture
SeekIC No. : 00736848 Detail
UVZ1H332MHH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1H332MHH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Capacitance : 3300 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1H332MHH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.398" H (18.00mm x 35.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V