UVZ1HR22MDD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 0.22uF 5x11 20% 2LS
product image
UVZ1HR22MDD Picture
SeekIC No. : 00714508 Detail
UVZ1HR22MDD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 0.22uF 5x11 20% 2LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1HR22MDD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 0.22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 0.22 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1HR22MDD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V