UVZ1J332MRH
CAP ALUM 3300UF 63V 20% RADIAL
product image
UVZ1J332MRH Picture
SeekIC No. : 002908989 Detail
UVZ1J332MRH: CAP ALUM 3300UF 63V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1J332MRH
Quick Details
Series: VZ Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 3300µF Voltage Rating: 63V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 1.95A
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm) Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Voltage Rating: 63V
Packaging: Bulk
Capacitance: 3300µF
Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current: 1.95A
Manufacturer: Nichicon
Series: VZ
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1J332MRH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia x 1.575" H (20.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V