UVZ1J472MRD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 4700uF 105c 22x50 10LS
product image
UVZ1J472MRD Picture
SeekIC No. : 00714557 Detail
UVZ1J472MRD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 4700uF 105c 22x50 10LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1J472MRD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 22 mm Dia. x 50 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Capacitance : 4700 uF
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Voltage Rating : 63 Volts
Dimensions : 22 mm Dia. x 50 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1J472MRD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.969" H (22.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V