UVZ1V101MEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 35V 20%
product image
UVZ1V101MEH Picture
SeekIC No. : 00739896 Detail
UVZ1V101MEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1V101MEH
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 100 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1V101MEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.433" H (6.30mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V