UVZ1V331MPD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 330uF 10x12.5 '20% 5LS
product image
UVZ1V331MPD Picture
SeekIC No. : 00712583 Detail
UVZ1V331MPD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 330uF 10x12.5 '20% 5LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UVZ1V331MPD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 12.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 10 mm Dia. x 12.5 mm L
Capacitance : 330 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUVZ1V331MPD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.492" H (10.00mm x 12.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V